Rekord unijnych dotacji dla firm na Mazowszu: 400 mln zł w 2016

Dotacje dla firm

Przedsiębiorcy działający na terenie woj. mazowieckiego mają powody do radości. W bieżącym roku ich region otrzyma rekordową kwotę do wydania na dotacje dla firm. W związku z tym, już rozpoczęto szereg projektów i konkursów dla firm.

Województwo mazowieckie ma szansę stać się gospodarczym tygrysem w kraju. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 region ma otrzymać, bagatela, 2,5 mld złotych do wykorzystania na granty i dofinansowania dla firm. W tym roku na dotacje dla podmiotów gospodarczych zaplanowano wydać 400 mln złotych. Znaczna część środków ma zostać wydana na wspieranie badań i innowacyjności zgłoszonych jednostek.

Choć zaczął się dopiero czwarty miesiąc tego roku, to już zakłada się, że pod względem wysokości dopłat dla firm będzie to najlepszy rok w historii Mazowsza. Fundusze mają zostać rozdysponowane, dzięki uruchomieniu 38 projektów związanych z dopłatami dla przedsiębiorstw. Obecnie w toku jest już 28 spośród nich. Na przykład pod koniec marca rozpoczęto nabór zgłoszeń od firm chcących zyskać środki na projekty badawczo-rozwojowe. O pieniądze starać mogą się firmy różnej wielkości, a także klastry. Do rozdania jest 128 mln złotych. Innym ciekawym projektem są bony innowacyjne dla małych i średnich firm, które opiewają na 50 tys. lub 100 tys. złotych, a konkretna stawka zależna jest od czasu istnienia firmy. Środki są przyznawane na rozpoczęcie współpracy z podmiotami naukowymi. W tym projekcie samorządy mają do rozdysponowania 21 mln złotych.

Województwo mazowieckie przyznaje jednak dofinansowania nie tylko na prace badawczo-rozwojowe i na przedsięwzięcia zwiększające innowacyjność firm. Na pomoc finansową mogą liczyć również te jednostki, które chciałyby wprowadzić rozwiązania zmniejszające poziom zanieczyszczenia środowiska oraz te, które chcą dokonać termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Oprócz tego dopłaty czekają na przedsiębiorstwa chcące przyczynić się do rozwoju infrastruktury oraz transportu. Granty są tez dostępne dla podmiotów, które chcą podbijać zagraniczne rynki i potrzebują wsparcia w rozpoczęciu lub optymalizacji działań eksportowych. Zarówno pieniędzy, jak i uruchomionych oraz planowanych projektów jest wystarczająco dużo, by każda firma mogła postarać się o uzyskanie wsparcia na przyspieszenie swojego rozwoju.

Dodaj komentarz