Fotografia weselna jako pomysł na biznes

fotograf weselny

Dla większości ludzi ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Dlatego też każdy chce aby te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Dla wielu fotografów jest to doskonały sposób na zarobek. Zajęcie te wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, a także dużej wiedzy i doświadczenia. Jest to jednak fantastyczny sposób na rozkręcenie własnego biznesu.

Podstawy

Fotografia ślubna nie jest znacznie bardziej wymagająca niż fotografia sportowa lub portretowa. Główna trudność polega natomiast na konieczności zdobycia odpowiedniego doświadczenia zarówno w robieniu zdjęć reportażowych, jak i portretowych. Wynajmując fotografa, większość ludzi oczekuje tego, aby robił on zarówno zdjęcia podczas ślubu i wesela, jak także wykonał on profesjonalną sesję ze ślubnymi portretami. W związku z tym dobry fotograf ślubny powinien znakomicie odnajdować się nie tylko w kościele oraz sali weselnej, ale także w studio lub w plenerze. Wymaga to dużej wszechstronności i kreatywności.

Sprzęt, studio, koszty

Ślubne portrety oraz zdjęcia z przebiegu ślubu i wesela stawiają z reguły przed fotografem i jego sprzętem zupełnie inne wymagania.

Zdjęcia wykonane w kościele lub sali weselnej powinny wiernie oddawać atmosferę tam panującą. Niezbędne jest odpowiednie doświetlenie miejsca, które zapewnić mogą lampy błyskowe wysokiej klasy, wyposażone w automatykę błysku. Pozwoli to na oszczędność czasu i brak konieczności ręcznego sterowania siłą błysku, dzięki czemu będziemy mogli być pewni, że nie ominie nas żadne dobre ujęcie. Ponadto mając na uwadze fakt, że większość kościołów oraz sal weselnych to miejsca obszerne, ważne jest aby lampa posiadała dużą moc. Błysk odbity od sufitu zazwyczaj powinien nam pozwolić na odpowiednie doświetlenie sceny. Obiektyw powinien natomiast posiadać duży zakres ogniskowych. Zoom pozwoli nam na uniknięcie zamieszania związanego z wymianą obiektywów. Fotografując ślub, warto korzystać z krótkich ogniskowych, które pozwolą nam na uchwycenie szerszego kąta widzenia, dzięki czemu otrzymamy lepszy podgląd całości wydarzenia. Jednak dłuższe ogniskowe także mogą okazać się przydatne, szczególnie wtedy kiedy chcemy zrobić zdjęcie, nie zbliżając się przy tym zbyt blisko ludzi, aby nie czuli się oni niekomfortowo.

Ślubne portrety mogą natomiast wymagać używania jasnych obiektywów stałoogniskowych oraz całego zestawu oświetleniowego. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie wielu lamp błyskowych wyzwalanych radiowo umieszczonych na statywach.

Nie można także zapominać o dodatkowym zasilaniu aparatu oraz lamp. Jest to niezbędne aby uniknąć mogących się pojawić problemów, szczególnie biorąc pod uwagę, że na ślubach i weselach wykonuje się zazwyczaj bardzo dużo zdjęć. Warto także pamiętać o dodatkowych kartach pamięci.

Koszt sprzętu jest dość wysoki, jednak odpowiednia jakość pozwoli na tworzenie zadowalających obrazów. W zależności od potrzeb, sprzęt potrzebny do fotografowania ślubu i wesela to koszt od około 6 tys. zł. Decydując się dodatkowo na sprzęt potrzebny do wykonywania dobry portretów powinniśmy się przygotować na wydatek kolejnych 4 tys. zł. Większość tej kwoty stanowić będą obiektywy oraz oświetlenie.

Większość portretów można bez problemu wykonać w studiu w dość krótkim czasie. Wynajęcie studia pozwala nam w większości wypadków zaoszczędzić na sprzęcie oświetleniowym, jeżeli jest ono w nie wyposażone. Koszty wynajmuj studia są bardzo różne i wahają się zazwyczaj od 50 do 400 zł za godzinę lub od 1000 zł za dzień. Dlatego też warto zastanowić się nad stworzeniem własnego, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zapewni nam to większe możliwości, a także zaoszczędzone pieniądze szybko zrekompensują konieczność zakupu własnego wyposażenia.

Podsumowanie

Cenniki poszczególnych fotografów zazwyczaj bardzo różnią się między sobą. Standardowo jednak wynajęcie fotografa na ślub i wesele kosztować nas może od 1800 zł do 3500 zł. W najbardziej rozbudowanych pakietach otrzymamy wydruki fotografii w specjalnie przygotowanych albumach. Zwykła sesja portretowa natomiast kosztuje zazwyczaj około 400 zł. Jednak większość ludzi decyduje się na obydwa rozwiązania. Dlatego też praca fotografa ślubnego jest zajęcie w miarę opłacalnym i dochodowym, jeżeli jest ona wykonywana z należytą starannością.

One thought on “Fotografia weselna jako pomysł na biznes”

Dodaj komentarz