Ponad 286 godzin rocznie polska firma rozlicza podatki

rozliczanie podatków

James Morris; flickr.com

Bank Światowy opublikował najnowszy raport „Doing Business 2015”. Opracowane dane nie przedstawiają Polski w zbyt dobrym świetle. Okazuje się, że rodzimi przedsiębiorcy poświęcają rocznie 286 godzin na płacenie podatków!

Polska nie jest krajem mogącym pochwalić się przyjaznym dla przedsiębiorców systemem podatkowym. Kolejny raz potwierdził to opracowywany przez Bank Światowy raport „Doing Business 2015”. Eksperci wyliczyli, że na procedury związane z płaceniem podatków nasi przedsiębiorcy poświęcają rocznie aż 286 godzin. Jeśli weźmiemy pod uwagę typowy tydzień pracy liczący 40 godzin, to daje nam to 7 tygodni samego uiszczania obowiązkowych płatności. Na przestrzeni 12 miesięcy musimy zapłacić podatek i składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych łącznie 18 razy. Wymaga to od przedsiębiorcy przekazania do budżetu 38,7% uzyskanego przez firmę dochodu.

Chociaż nie mamy powodów do zadowolenia, ponieważ podatki zabierają nam naprawdę sporo czasu, to jednak pocieszeniem może być fakt, że na 189 analizowanych przez Bank Światowy krajów znaleźliśmy się na nie tak złej, bo 32. pozycji. Co prawda, w minionej edycji raportu znajdowaliśmy się na 45. miejscu, jednak eksperci podkreślają, że wynika to jedynie z faktu, iż zmieniono zasady oceniania systemów podatkowych krajów. Gdyby w ubiegłym roku korzystano z obecnej metodologii, to uplasowalibyśmy się na miejscu 30. Trudno więc mówić o poprawie.

Jeżeli chodzi o czas poświęcany na płatności oraz wysokość podatków, to nasz wynik pogorszył się wobec tego uzyskanego w minionym roku. O ile w edycji raportu 2014 zajmowaliśmy 81. miejsce, to brak poprawy przy jednoczesnym udoskonaleniu systemów podatkowych w innych państwach sprawił, że obecnie zajmujemy lokatę 87. Szczególnie dużo czasu, bo 124 godziny w roku poświęcamy na opłacanie ubezpieczeń społecznych. Specjaliści zaznaczają jednak, że wyliczenia Banku Światowego dotyczą wyłącznie spółek zatrudniających 10-50 pracowników, a w mniejszych polskich firmach sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Poprawę widać natomiast pod względem łatwości zakładania firmy oraz łatwości uzyskania kredytu dla firm.

W Europie Środkowo-Wschodniej wyprzedziły nas tylko 3 kraje. Mniej czasu regulowanie podatków zajmuje w Estonii, Łotwie i na Litwie. Te państwa zajęły odpowiednio 17., 23. oraz 24. miejsce w rankingu. Pod względem ilości opłat i czasu poświęcanego na ich dokonywanie niekwestionowanym liderem są Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których podatki płacie się zaledwie 4 razy w roku, poświęcając na to 12 godzin, jednak w całym rankingu dominuje Singapur.

Dodaj komentarz