Polscy przedsiębiorcy na liście New Europe 100

Unia Europejska

Foto: YanniKouts, flickr.com

Przy okazji odbywającego się w Polsce Europejskiego Forum Nowych Idei zaprezentowano ranking 100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na naszym kontynencie. W zestawieniu znalazło się 28 polskich firm! Śmiało możemy więc podbijać nie tylko rodzimy rynek, ale i te zagraniczne. Nasze firmy potrafią korzystać z technologicznych nowinek i wiedzą, jak je stosować, by osiągnąć sukces. Poza przedsiębiorcami, na wyróżnienie zasłużyli również urzędnicy państwowi, zespoły organizacji pozarządowych oraz jednostki indywidualne.

W gronie liderów innowacji znalazł się Marcin Berne, który stworzył serwis audioteka.pl. Znajdujące się na nim audiobooki zyskały popularność nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wyróżniono tez Rafała Brzoskę, który założył konkurujący z Pocztą Polską InPost i CEO Integer.pl. Michał Bąk i Patryk Strzelewicz zasłużyli się stworzeniem elektronicznej kostki do gry na tabletach. Robi ona furorę na świecie. Nie mogło zabraknąć też Joanny Jurek, zaledwie 17-letniej Polki, która opracowała metodę bezinwazyjnego dostarczania leków do komórek nowotworowych. Do liderów innowacji NEW Europe 100 zaliczono także Przemysława Kuśmierka. Jest on autorem platformy migam.pl, która pozwala osobom niesłyszącym na kontakt ze słyszącymi.

Oprócz tego, w zestawieniu uwzględniono byłego ministra cyfryzacji i administracji oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafała Trzaskowskiego. Kamila Sidor została doceniona za założenie grupy Geek Girl Carrots, która ma zachęcać kobiety do aktywności w świecie nowych technologii. Kinga Panasiewicz zasłużyła się tworząc projekt synchronizacji impulsów nerwowych w mózgu, natomiast Jarosław Lipszyc został doceniony za założenie Fundacji Nowoczesna Polska. Michała Grzesia wyróżniono za rolę koordynatora w Hyperion Team, który wygrał konkurs łazików marsjańskich University Rover Challenge 2013.

Poza tym, na liście New Europe 100 znaleźli się Paweł Wawrzykowski (SEO firmy Seco/Warwick), Łukasz Mężyk (serwis 300polityka.pl), Mikołaj Małaczyński (Legimi.com), Olga Malinkiewicz (CTO firmy Saule), Jakub Krzych i Łukasz Kostka (Estimote.com), Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski (Ivona.com), Leszek Grabarczyk (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Jakub Górnicki i Daniel Macyszyn (Fundacja Państwo), Robert Firmhofer (Centrum Nauki Kopernik) oraz Piotr Czerski (Studia Podyplomowe „User Experience Design – psychologia projektowania” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie

Dodaj komentarz