MŚP coraz częściej przenoszą się do „chmury”

oprogramowanie w chmurze

Jakub Jirsak/bigstockphoto.com

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z „chmury”. Na przeniesienie do niej najważniejszych dokumentów decydują się głównie ze względu na bezpieczeństwo, wygodę i koszt takiego systemu gromadzenia danych.

Tzw. „chmura” staje się coraz popularniejsza wśród polskich firm należących do grona małych i średnich przedsiębiorstw. PwC szacuje, że 30% takich jednostek już korzysta z tego rozwiązania. W dodatku niemal 3/4 pytanych uważa, że ważny jest dostęp do firmowych dokumentów z dowolnego miejsca poza samym biurem. Usprawniając swoje działania, znaczna część właścicieli chciałaby umożliwić zabieranie ze sobą pracy do domu lub po prostu ułatwić sobie i pracownikom dostęp do najważniejszych dokumentów firmowych.

Jedną z największych zalet korzystania z „chmury” jest bezpieczeństwo, jakie zapewnia ten sposób gromadzenia danych. Nie trzeba się tu martwić o przypadkowe wykasowanie dokumentów ani o to, że awaria systemu lub komputera zniszczy pliki. Przy okazji jest to opcja sporo tańsza niż firmowy serwer, na którym można by trzymać poufne dane. Co więcej, korzystając z tego rozwiązania można ograniczyć ilość dokumentów archiwizowanych fizycznie, w pomieszczeniach należących do firmy. Nawet pliki o wysokim priorytecie można tu objąć szczególną ochroną, tworząc ich kopie zapasowe i szczególnie zabezpieczając przed skasowaniem.

Kolejnym atutem „chmury” jest fakt, że ma się do niej dostęp z dowolnego komputera i miejsca na świecie, więc zarówno sam właściciel, wspólnicy, jak i wszyscy pracownicy mogą zajmować się sprawami zawodowymi nie tylko w siedzibie firmy, ale też w domu lub gdziekolwiek indziej. Jest to dogodny sposób dostarczania pracownikom planu pracy, rozkładu dyżurów czy dzielenia się innymi danymi, które mają duże znaczenie dla właściwej organizacji w firmie. „Chmura” odgrywa nieocenioną rolę w zarządzaniu większą grupą pracowników.

Firmy, które już korzystają z „chmury”, zdecydowanie ją polecają. Przyznają, że usprawnia ona działanie firmy i jest znacznym udogodnieniem, jeśli chodzi o organizację pracy. Najbardziej sprawdza się wśród tych pracodawców, którzy umożliwiają podwładnym wykonywanie części obowiązków poza biurem, jednak decydują się na nią również ci, którzy po prostu chcą mieć gwarancję bezpiecznego przechowywania dokumentów i pragną podnieść efektywność funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz