OPZZ postuluje zmiany w kodeksie pracy

zmiany przepisów

Szykują się duże zmiany w kodeksie pracy? Na nowych przepisach najbardziej skorzystają pracownicy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje o to, aby urlop wypoczynkowy był dłuższy. Jedna z propozycji dotyczy także wprowadzenia nowego obowiązku dla pracodawców. Dotyczy on informowania pracowników o wysokości wynagrodzenia już w wystawianych ogłoszeniach o pracę.

Czy 2020 rok przyniesie zmiany w Kodeksie Pracy?

W latach poprzednich Kodeks Pracy był pod lupą cały czas. Ówczesne reformy objęły m.in. zwiększenie ilości niehandlowych niedziel czy nowe warunki urlopu macierzyńskiego. Podniesiona została również płaca minimalna. Czy w 2020 roku Kodeks Pracy w dalszym ciągu będzie zmieniany? Wygląda na to, że tak.

Jakie to mają być zmiany?

Głośno jest przede wszystkim o zmianie długości urlopu wypoczynkowego. Do tej pory było to 26 dni (dla osób z odpowiednim stażem pracy, do którego wliczały się również studia) albo 20 dni (dla osób bez studiów oraz bez doświadczenia). OPZZ postuluje o to, aby w najbliższej przyszłości było to 35 dni urlopowych dla wszystkich pracowników – niezależnie od tego, jaki mają oni staż pracy.

Nie jest to jednak jedyne udogodnienie dla pracowników, które ma zostać wprowadzone. Postulaty dotyczą również kolejnej przerwy dla osób, które pracują ponad 8 godzin. Ma ona wynosić przynajmniej 15 minut.

Poruszony został również temat nadgodzin oraz pracy nocnej. Jeżeli wejdą nowe przepisy – będzie ona mogła być zlecana tylko osobom, które ukończyły 50-ty rok życia. Seniorzy będą jednak musieli tego chcieć. Pracodawca nie będzie mógł nakazać im wzięcia dodatkowych godzin ani pracy w godzinach nocnych, jeżeli nie wyrażą na to zgody.

Jeżeli chodzi o osoby po 50 roku życia to szykują się też zmiany w wysokości wynagrodzeń. Wprowadzone mają zostać umowy mentorskie, które zagwarantują pracownikom z wieloletnim doświadczeniem większe pensje.

Dość istotne zmiany dotyczą również obowiązku podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach. Pracodawcy będą musieli informować o tym, na jaką pracownik może liczyć stawkę już na etapie szukania chętnych na stanowisko. W ogłoszeniu powinna zatem zostać podana kwota brutto, jaką firma jest w stanie zaproponować kandydatom. Nie musi być to konkretna stawka, jednak absolutnym minimum będzie nakreślenie tzw. widełek finansowych.

Kiedy można spodziewać się zmian?

Nie została podana żadna konkretna data. Jednak OPZZ już działa i zapowiada, że wejścia nowych przepisów w życie można będzie spodziewać się już w okolicach wakacji 2020. Takie są plany, jednak na razie nic nie jest pewne.

Nowe zmiany z pewnością zadowolą wszystkich zatrudnionych i szukających zatrudnienia. Szczególny nacisk związkowcy stawiają jednak na to, aby wyróżnić wieloletnich pracowników. To dla nich wprowadzone mają zostać największe i najbardziej korzystne zmiany w Kodeksie Pracy. Seniorzy to cenni pracownicy i należy o nich dbać. Mogą bowiem przekazać doświadczenie nowym osobom, zaczynającym dopiero pracę w zawodzie.

Dodaj komentarz