TESLA Inc.

Tesla to słynne amerykańskie przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej, które zajmuje się produkują samochodów elektrycznych. Firma została założona 1 lipca 2003 roku przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga. Jednak wysokie koszty utrzymania firmy sprawiły, że konieczne było szukanie bogatego inwestora. Z pokaźnym kapitałem finansowym do interesu wszedł Elon Musk, który sprzedał znaną na całym świecie platformę płatności online – PayPal. Musk w nowym start-upie dostrzegł duży potencjał i zdecydował się zainwestować. Prezesem Tesli został w połowie 2004 roku, co silnie wpłynęło na kierunek rozwoju całego przedsiębiorstwa.

Pierwsze lata obecności Tesli na rynku motoryzacyjnym nie przynosiły firmy dużego zysku. Jednak Elon Musk silnie promował swoją firmą i szukał nietypowych źródeł finansowania. Technologiczne i innowacyjnej podejście do produkcji samochodów sprawiło, że zainteresowanie poczynaniami Tesli stale rosło. Pierwszy samochód marki Tesla o nazwie Roadster przygotowywano w sumie pięć lat. W 2008 roku rozpoczęła się produkcja, a firma weszła na giełdę. W kolejnych miesiącach udoskonalana projekt, dzięki czemu nowy model mógł na jednym ładowaniu przejechać nawet 300 mil. Choć z firmą w tym czasie pożegnał się jeden z założycieli, Martin Eberhard, Tesla wywoływała coraz większe poruszenie wśród ekspertów motoryzacyjnych. W nietypowej strategii Muska, którą później określono jako strategię błękitnego oceanu, początek działalności wiązał się z brakiem obecności na rynku, dopiero po latach firma miała stać się finansową potęgą. Wszystko małymi kroczkami – testowanie rynku, przekonywanie odbiorców i tworzenie mody na samochody elektryczne. Nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne auta napędzane alternatywnym źródłem energii stały się wyznacznikiem luksusu. Zdobyte środki finansowe od różnych przedsiębiorców, pozwoliły przygotować kolejny pojazd elektryczny, o nazwie Tesla S, który uzyskał najwyższą ocenę w testach bezpieczeństwa.

Kolejnym ważnym etapem działalności Tesli było wprowadzenie modelu z dwoma silnikami elektrycznymi. Pod koniec 2014 roku zaprezentowano eklektyczny samochód, który osiągał przędność 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy. A dzięki zastosowanie systemu aktywnej prewencji kolizji oraz Autopilota pozwalał na bezpieczne korzystanie z pojazdu w różnych warunkach. Dokładnie 29 września 2015 roku zaprezentowano Model X, czyli siedmioosobowy crossover. Co ciekawe, w kwietniu 2017 roku Tesla zyskała status największego koncernu samochodowego w Stanach Zjednoczonych, zostawiając za sobą tak wielkie firmy jak General Motors czy Ford. Na giełdzie w rekordowym okresie wyceniano jej wartość na 51 miliardów 170 milionów dolarów. Sprzedano 25 tysięcy samochodów, co przełożyło się na około 70-procentową poprawę wyników sprzedażowych. Niemniej Tesla to obecnie nie firma z branży motoryzacyjnej, a technologicznej, gdyż jest pionierem w swoim sektorze i z pewnością w kolejnych latach będzie zyskiwać nowych klientów, którzy zastąpią spalinowe auta, eklektycznymi pojazdami o jeszcze lepszych osiągach.

Dodaj komentarz