Nintendo

Stara konsola Nintendo, z padem

Nintendo miało upaść już wielokrotnie, jednak nie zapowiada się, aby miało to nastąpić. Japoński gigant technologiczny przeszedł w stanie niemal nienaruszonym już wiele kryzysów. Wciąż jest w grze i daje swoim fanom dostęp do ich ulubionej rozrywki. Jakie były początki tej znanej na całym świecie firmy? Jak Nintendo radzi sobie obecnie i czego możemy się jeszcze spodziewać? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Nintendo bez wątpienia jest jedną z najstarszych firm w swojej branży. Założone w 1889 roku w Japonii przez Fusajirō Yamauchiego przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia zajmowało się umożliwianiem klientom dostępu do gier. Pierwszymi produktami firmy były karty hanafuda pozwalające bawić się w ulubione japońskie rodzaje gier karcianych. Z czasem zapotrzebowanie na karty były coraz większe, więc firma z siedzibą w Kioto podjęła decyzję, aby zwiększyć nakład i ten właśnie krok był pierwszym ku kolejnym w podbijaniu również innych rynków oprócz japońskiego.

Lata 50. i 60. to czas, który właściciele Nintendo przeznaczyli przede wszystkim w inwestycje mające zapewnić firmie korzyści na całym świecie. Trzeci z kolei prezes Nintendo Hiroshi Yamauchi udał się na rozmowy biznesowe do Stanów Zjednoczonych, gdzie po wielu negocjacjach podpisał umowę z United States Playing Card Company, liderem w branży gier na rynku amerykańskim. Pozwoliło to na wykorzystywanie przez Japończyków w grach postaci na licencjach Disneya. Już wówczas były one niezwykle popularne. W 1963 roku nastąpiła kosmetyczna zmiana nazwy przedsiębiorstwa z dotychczasowego Nintendo Playing Card Company Limited na Nintendo Company. Zaraz po tym firma zaczęła inwestować w innych obszarach gospodarki takich jak hotelarstwo, przewozy osób, telewizja i produkcja zabawek. Większość z pomysłów nie była dobra i bardzo szybko z nich zrezygnowano. W latach 70. XX wieku firma znalazła się w tarapatach finansowych, z których wyciągnąć ją mieli Shigeru Miyamoto i Gunpei Yokoi.

Nintendo obserwując obecne trendy, wróciło do swoich pierwotnych zainteresowań biznesowych i dostrzegając ogromny potencjał finansowy branży, firma zaczęła produkować automaty do gier. Pierwszym oficjalnie wydanym na rynek był w 1978 roku Computer Othello. Firma produkowała też gry. W 1981 roku wydano jedną z najbardziej dochodowych i znanych gier w historii, czyli Donkey Kong. Jednym z powodów popularności tego tytułu jest fakt, że w grę zagrać było można nie tylko na automatach, ale też na konsolach np. Atari 2600. W 1985 roku Nintendo do sprzedaży wprowadziło konsolę NES, a kilka lat później GameBoya. Obie odniosły niesamowity sukces i pomogły firmie zdobyć pieniądze na realizację kolejnych przedsięwzięć.

Kolejne lata to dalsza produkcja nowych urozmaiconych konsol i gier. Nintendo niejednokrotnie inwestowało w najnowsze technologie. Dzisiaj firma jest jednym z liderów w swojej branży na świecie. Pomimo tego, że kilkukrotnie zapowiadano jej koniec nadal ma wielu fanów, którzy nie wyobrażają sobie dobrej zabawy bez Nintendo i ich produktów. W najbliższym czasie firma nie przewiduje upadku, a wręcz przeciwnie dąży do zmaksymalizowania swoich dochodów. Obecnie najlepiej sprzedającymi i najbardziej znanymi artykułami japońskiej firmy są konsola Nintendo Switch i dedykowane jej gry.

Dodaj komentarz