Mieszkanie dla młodych…

Beneficjentem programu „Mieszkanie dla młodych” mogą być osoby, które nie ukończyły 35 lat. Mogą skorzystać z dopłat o ile, jest to ich pierwsze w życiu mieszkanie lub dom. Dodatkowo mogą nabyć jedynie mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego nie przekraczające odpowiednio 75 m kw. i 100 m kw. W przypadku rodzin z 3 dzieci limit ten wzrasta o 10 m kw. Single i rodziny bezdzietne mogą liczyć na zwrot 10 proc. ceny lokalu po sfinalizowaniu transakcji. Natomiast, gdy rodzina lub singiel ma potomstwo dopłata wyniesie 15 proc., przy czym jeżeli w ciągu 5 lat pojawi się 3 lub następne dziecko wartość ta wzrośnie do 20 proc.

Należy podkreślić, iż dopłata jest limitowana, nie może przekroczyć 50 m kw. wskaźnika średnich kosztów budowy dla konkretnego województwa, miasta wojewódzkiego oraz dla gmin z nim sąsiadujących. Najwyższy wskaźnik obowiązuje w stolicy – 5331,5 zł za m kw. Single lub rodziny bezdzietne nabywając 45-metrowe mieszkanie w Warszawie odzyskają około 24 tys. zł, zaś gdy osoby posiadają potomstwo otrzymają prawie 36 tys. zł.

Dużą barierą w uzyskaniu dofinansowania jest limit cenowy. Dopłatą są objęte mieszkania, których cena za metr nie przekracza w Warszawie – 5864,5 zł, w Gdańsku – 5682,05 zł, w Poznaniu – 5604,5 zł, w Łodzi – 5031,4 zł, w Krakowie – 4894,95 zł. Podane kryteria cenowe często spełniają tylko mieszkania znajdujące się na obrzeżach miast będące mniej atrakcyjne niż te w centrum.

Źródło: Wyborcza.biz

Dodaj komentarz