Jeff Bezos

Autor: Seattle City Council / Źródło” flickr.com

Amerykański przedsiębiorca technologiczny, inwestor, filantrop, najbogatszy człowiek świata. Mowa o Jeffie Bezosie, założycielu największego na świecie sklepu internetowego Amazon.com.

Jeff Bezos, a właściwie Jeffrey Preston Bezos, urodził się 12 stycznia 1964 w Albuquerque w Nowym Meksyku. Wychowywał się w Houston w Teksasie. Jego rodzice Jacklyn Gise Jorgensen i Ted Jorgensen rozstali się zaledwie po roku małżeństwa. Gdy Bezos miał 5 lat, jego matka związała się z Miguaelem Bezosem. Już od najmłodszych lat Jeff Bezos interesował się nowoczesną technologią, inżynierią i naukami ścisłymi. Ukończył szkołę średnią w Palmetto w Miami i rozpoczął studia na Uniwersytecie Princeton, które ukończył w 1986 r. uzyskując stopień inżynierii elektrycznej i informatyki. Po ukończeniu studiów pracował na Wall Street jako informatyk. Następnie objął posadę budowniczego międzynarodowej sieci handlowej w nowojorskiej firmie FITEL. Wytrzymał tam zaledwie 2 lata, po czym rozpoczął pracę w Bankers Trust Company, gdzie w 1990 roku objął stanowisko wiceprezesa. Wkrótce został analitykiem finansowym w spółce partnerskiej D. E. Shaw & Co. Zajmował się tam tworzeniem najbardziej zaawansowanego technologicznie funduszu hedgingowego na Wall Street. Podobnie jak w poprzedniej firmie Bezos został doceniony i w 1992 r. otrzymał awans na stanowisko wiceprezesa. Internetowy 'boom’, który rozpoczął się w latach 90. otworzył Bezosowi kolejną drogę do kariery. Dostrzegł w tym ogromny potencjał i już pod koniec 1994 r. założył stronę Amazon.com. Tym samym zrezygnował z dobrze zapowiadającej się kariery finansisty. Nazwa firmy Amazon.com nawiązuje do największej na świecie rzeki – Amazonki. Bezos wierzył, że dzięki amerykańskiemu prawu zwalniającemu sklepy internetowe z płacenia podatków, taka inicjatywa jest skazana na sukces. W wywiadach mówił o Internecie jako o niezbadanym świecie, niedoskonale rozumianym i ciągle dostarczającym nowych niespodzianek.

Początki nie były łatwe. Kapitał początkowy firmy wynosił jedynie 300 tys. dolarów, a jej siedzibą było wynajęte dwupokojowe mieszkanie w Seattle. W pierwszej kolejności Bezos postawił na sprzedaż książek. Po roku pracy nas stroną internetową oraz bazą danych Bezos wraz ze współpracownikami oficjalnie rozpoczęli działalność największej na świecie księgarni. Pierwsza książka trafiła do nowego właściciela w 1995 r. Początkowo oferował do sprzedaży produkty po niższych cenach niż w tradycyjnych sklepach, w ciągu lat biznes coraz bardziej się rozrastał

W kolejnych latach Amazon rozszerzył swoją ofertę. Wprowadzono filmy, muzykę oraz sprzęt elektroniczny. Obecnie jest to największa na świecie firma internetowa, która zajmuje się sprzedażą, a także największy na świecie dostawca usług w zakresie infrastruktury za pośrednictwem Amazon Web Service.

Na tym jednak Bezos nie poprzestał. W 2000 r., kierowany długoletnią fascynacją astronomią, założył kolejną firmę – Blue Origin, która buduje i wysyła rakiety w kosmos. Firma ta powstała w myślą o tym, aby upowszechnić i umożliwić ludziom podróże kosmiczne. Pierwszy prototyp specjalnego wahadłowca niestety uległ zniszczeniu podczas krótkiego lotu testowego. To jednak nie zniechęciło Bezosa, który liczył się z trudnościami. Po raz pierwszy testowy lot Blue Origin dotarł do kosmosu w 2015 r.

Założyciel Amazonu w 2011 r. na jednej z konferencji prasowych zaprezentował światu 7-calowy, pierwszy tablet Amazonu – Kindle Fire. Urządzenie to zdobyło ogromną popularność. Sam Bezos uważał, że tablet jest idealnym medium dla internetowych treści i może zagrozić dotychczasowej pozycji iPada.

Bezos jest także właścicielem „Washington Post”. Gazetę przejął w 2013 r. płacąc za nią 250 mln dolarów gotówką.

Oprócz tego zarządza innymi inwestycjami za pomocą swojego funduszu venture capital, Bezos Expeditions. Bezos finansuje badania dna morskiego, w wyniku których udało mu się odnaleźć osiadłe na głębokości 14 000 stóp silniki z misji Apollo 11. Udziela się też charytatywnie. W sierpniu 2018 roku ogłosił, że przeznaczy 2 mld dolarów na fundusz zajmujący się bezdomnymi w USA oraz założył sieć przedszkoli non-profit dla osób z niskimi zarobkami.

Założyciel Amazonu jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1999 r. Magazyn „Time” uznał go za Osobowość Roku. Rok 2008 był bardzo dobry dla Bezosa. Gazeta „U.S. News & World Report” zaliczyła go do elitarnego grona największych pionierów w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo został nagrodzony honorowym doktoratem w dziedzinie nauk ścisłych i technologii przez Uniwersytet Carnegie Mellon. 3 lata później wraz z Greggiem Zehrem otrzymał Nagrodę Innowacji za tablet Kindle Fire.

W 1993 r. Jeff Bezos wziął ślub z pisarką MacKenzie Tuttle, z którą doczekał się czworga potomstwa. W styczniu 2019 r., po 25 latach małżeństwa, para ogłosiła, że bierze rozwód. Bezos wielokrotnie podkreślał, jak duże znaczenie dla rozwoju jego biznesu miało wsparcie małżonki.

Jeff Bezos 27 lipca 2017 r. stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Wówczas jego szacunkowa wartość netto wzrosła do ponad 90 miliardów dolarów. Kilka miesięcy później, bo już pod koniec listopada, jego majątek przekroczył 100 miliardów dolarów. Od tego czasu wg Forbesa formalnie jest najbogatszą osoba na świecie. Pierwszy centi-miliarder w indeksie bogactwa Forbesa, został uznany za “najbogatszego człowieka we współczesnej historii”, po tym, jak jego wartość netto wzrosła do 150 miliardów dolarów w lipcu 2018 roku.

W sprzedaży dostępna jest książka “Jeff Bezos i era Amazona”, która jest autoryzowaną biografią Jeffa Bezosa.

Jeff Bezos i Amazon mają swoje wspólne motto: „Pracuj ciężko, baw się i twórz historię”.

Dodaj komentarz