2,3 mld euro na rzecz wsparcia konkurencyjności firm

Unia Europejska

Foto: YanniKouts, flickr.com

Do końca tego roku do przedsiębiorców ma trafić ponad 2,3 mld euro na cele związane ze wspieraniem konkurencyjności. Trwają ostatnie procedury.

Pieniądze przeznaczone na ten cel są ujęte w program COSME. Jest to jeden z programów ramowych Unii Europejskiej na okres pomiędzy 2014 a 2020 rokiem (budżet na te lata to 90 mld euro). Program jest realizowany na terenie wszystkich państw członkowskich. Ponadto Bruksela przydziela dodatkowe pieniądze poza tymi przyznanymi poszczególnym państwom. COSME jest skierowany głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią najsolidniejsze filary każdej gospodarki. Poprzedni kryzys pokazał jednak, jak duże trudności wiążą się z dostępem do dofinansowań dla takich firm, podczas gdy najwięcej pieniędzy zgarniały duże przedsiębiorstwa.

Unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, Antonio Tajani, przekonuje, że 85 proc. nowych miejsc pracy w Europie tworzy się właśnie w takich średnich i małych firmach. Przy tym naprawdę ambitni przedsiębiorcy muszą przezwyciężyć więcej trudności, zwłaszcza jeśli zależy im na uzyskaniu dobrego kredytu. Program COSME oczywiście obejmie również Polskę, dlatego także krajowi przedsiębiorcy mogą ubiegać się o takie dofinansowania. Korzyścią jest to, że nowy program startuje w czasie, kiedy wciąż jeszcze funkcjonuje jego poprzednik, czyli Program Ramowy na Rzecz Konkurencyjności. Z dofinansowań w ramach tej inicjatywy (przypisanej do lat 2007-2013) można korzystać jeszcze do 2016 roku – w budżecie znajduje się wciąż 2 mld złotych. Dzięki temu przedsiębiorcy nie pozostaną bez wsparcia w okresie przejściowym.

Unia musi jeszcze rozpisać przetargi na pośredników finansowych programu COSME w każdym z krajów członkowskich. Wybrane organy będą miały za zadanie sprawiedliwe rozdzielanie środków pomiędzy przedsiębiorców. Tu trafi prawdopodobnie jeszcze w tym roku przynajmniej 60 proc. wszystkich pieniędzy z COSME. Mają one ułatwić przedsiębiorcom dostęp do różnych form finansowania. Pozostałe pieniądze z programu mają natomiast trafić do funduszy venture capital, a stamtąd do MŚP pod postacią kapitału. Te pieniądze mają wspierać wszystkie działania związane z ekspansją i wzrostem małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach COSME można skorzystać też ze wsparcia „miękkiego”, chodzi na przykład o doradztwo, jak podbić zagraniczne rynki.

Dodaj komentarz