Roman Kluska

Roman Kluska urodził się w lipcu 1954 roku w Brzesku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Zakładając firmę Optimus w 1988 roku nie miał praktycznie żadnego kapitału. Początkowo komputery składał w warunkach domowych. Dzięki jego zaangażowaniu i głowie do interesów firma z czasem stała się czołowym producentem komputerów w Polsce oraz liderem rynku kas fiskalnych. Z prowadzenia firmy zrezygnował w 2000 r., sprzedając udziały w Optimusie BRE Bankowi.

Roman Kluska jest także współtwórcą największego polskiego portalu internetowego Onet.pl. Pierwsza nazwa portalu Onet brzmiała „Optimus Net”. Początkowo była to wewnętrzna sieć intranetowa Optimusa, a z czasem stała się silną witryną internetową.

W latach 90.  Roman Kluska zaliczany był do grona najbogatszych Polaków. W chwili odejścia z firmy Optimus na 400 mln zł.

Roman Kluska zaangażował się także w działalność filantropijną. W 2000 roku założył wydawnictwo i wysyłkową księgarnię, która zajmowała się produkcją i dystrybucją filmów i książek o tematyce religijnej.

W 2002 roku, już po odejściu z firmy Optimus został aresztowany pod zarzutem wyłudzenia przez firmę podatku VAT na kwotę 30 mln zł. Jego sprawa była bardzo głośna w mediach, a o wyjaśnienie nieprawidłowości związanych ze śledztwem występowali nawet posłowie i senatorowie. Na wolność wyszedł dzięki wpłaceniu kaucji w wysokości 8 mln zł, mimo to zabrano mu paszport i zajęto jego posiadłość, a także podjęto próbę nałożenia obowiązku świadczenia rzeczowego na samochody terenowe należące do Kluski. Rok po aresztowaniu Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzje i zarządził od organów podatkowych zwrot wszystkich kosztów. Przyznał także poszkodowanemu 5 tysięcy złotych odszkodowania z powodu niesłusznego zatrzymania. Jak się okazało działania podejmowane wobec niego nie miały żadnych podstaw prawnych, miały charakter nagonki i naruszały rażąco standardy państwa prawa. Po nagłośnieniu sprawy Kluski okazało się, że podobnych przypadków w kraju było więcej i podjęto stosowne działania, aby takim sytuacjom zapobiegać.

Roman Kluska od 2007 roku był także doradcą w sprawach gospodarczych premiera Jarosława Kaczyńskiego. Planowano wdrożenie tzw. „pakietu Kluski”, który miał za zadanie uprościć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Niestety pakiet został w końcu wycofany z parlamentu, jednak działania na rzecz ułatwienia zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej były kontynuowane

W 2003 roku otrzymał nagrodę Kisiela dla najlepszego przedsiębiorcy, a w 2006 roku zdobył tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia KoLiber. W 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, a w 2016 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Roman Kluska jest także jednym z głównych sponsorów budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Jego pasją jest hodowla owiec i zdrowa żywność, które dzisiaj promuje pod własną marką „Prawdziwe Jedzenie” prowadząc jednocześnie z żoną spółkę Dobre jedzenie Sp. z o.o., której jest prezesem. Firma Romana Kluski daje dziś pracę wielu mieszkańcom i pomaga w rozwoju regionu. Zajmuje się także eksperymentalnym wytwarzaniem biopaliw z lnicznika siewnego.

Dodaj komentarz