Preferencyjne kredyty dla rolników pod znakiem zapytania…

Dotychczas rolnicy w Polsce mogli korzystać z niskooprocentowanych kredytów na zakup ziemi. Komisja Europejska złożyła skargę przeciwko takiemu udogodnieniu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Krok ten może przyczynić się do wzrostu cen gruntów rolnych. Rządowe dopłaty zostaną utrzymane do momentu rozpatrzenia wniosku przez ETS, w związku z powyższym to ostatni dzwonek, żeby kupić ziemię posiłkując się kredytem z 2 proc. oprocentowaniem w skali roku.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami preferencyjne finansowanie kredytów na zakup ziemi miało skończyć się w 2009 r., jednak ze względu na brak sprzeciwów innych państw dopłaty istnieją do dziś. Pierwsi zakwestionowali taką pomoc Węgrzy, co rozpoczęło proceder likwidujący niskie oprocentowanie kredytów dla rolników.

Zeszłoroczna odmowa Brukseli przedłużenia dopłat dla polskiego rolnictwa wywołała gwałtowny popyt na ziemię i drastyczny wzrost cen. Znacznie wzrosło zainteresowanie preferencyjnymi kredytami, udzielono ich około 50 tys. na sumę 3 mld złotych. Utrzymujące się wygórowane ceny ostudziły zapał rolników i w tym roku statystyki te są o wiele słabsze. Może przewidywany kres dopłat zmobilizuje rolników do skorzystania z ostatniej szansy.

Źródło: Rp.pl

Dodaj komentarz