Polskie start-upy portali społecznościowych – unijne dotacje i.. klęska

Dotacje dla firm

W 2008 r. ruszył pierwszy unijny program wsparcia finansowego dla start-upów chcących prowadzić działalność w internecie. Niedawno postanowiono sprawdzić, ile z nich przetrwało do dziś. Dane są zaskakujące – część już nie istnieje!

Choć na unijne dotacje dla firm i osób, które dopiero chcą wystartować z własnym biznesem przeznaczane są ogromne pieniądze, to jednak nawet wysokie dofinansowania nie zawsze dają efekty. Przykładem są polskie start-upy, które otrzymały fundusze z UE w 2008 r. Ówczesny 8.1 Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka był pierwszym programem dofinansowań kierowanych do Europejczyków chcących rozpocząć działalność w sieci. Wnioski o fundusze z UE złożyło w Polsce 449 osób. 220 projektów rzeczywiście otrzymało pieniądze. Łączna kwota dopłat wyniosła 98 mln zł.

Po 7 latach wiele dofinansowanych start-upów już nie istnieje. Co ciekawe, upadły również te, które otrzymały jedne z największych dopłat. To pokazuje, że same pieniądze nie są wystarczające, gdy nie ma się doskonałego planu lub nie posiada się wyczucia w interesach. Jednym z boleśniejszych upadków wydaje się zamknięcie platformy do e-zarządzania mój-biznes.pl. Otrzymano na nią dotację w wysokości 785 tys. zł. Obecnie strona nie istnieje. Identycznie jest w przypadku portalu z opiniami konsumenckimi stodolatest.pl, który dofinansowano kwotą 739 tys. zł czy serwisu o nowych produktach nowenowe.pl (691 tys. zł).

Część start-upów, które ruszyły, dzięki środkom z 8.1. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka jeszcze istnieje, ale bez większych perspektyw. Nie rozwijają się, nie cieszą się popularnością wśród internautów i nie mają pomysłu na to, jak wybić się wśród ogromnej konkurencji. Do takich projektów należy np. informatyczny system zarządzania przedsiębiorstwem infra.euslugi.eu, na który pozyskano 679 tys. zł. W podobnej sytuacją są m.in. ecatio.pl – system wsparcia kontroli sieci sprzedaży, który otrzymał 659 tys. zł oraz key2v.com, czyli platforma wymiany domów, która UE kosztowała 655 tys. zł. Cień nadziei na powodzenie ma jeszcze portal charytatywny domore.pl, który otrzymał 745 tys. zł, a obecnie jest przebudowywany.

Na szczęście, nie wszystkie dotacje z 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zakończyły się fiaskiem. Były też prawdziwe sukcesy. Można do nich zaliczyć fineus.pl, czyli system e-kontroli finansowej dla małych i średnich firm (542 tys. zł), platformę do nauki języków obcych letsspeak.pl (30 tys. zł) i serwis z ofertami turystycznymi – urlopodadoz.pl (263 tys. zł).

Dodaj komentarz