Moda na ogrzewanie słoneczne…

Kolektory słoneczne cieszą się coraz większą popularnością. W samej Warszawie prawie tysiąc osób che skredytować zakup solarów. Koszt takiej inwestycji to 10-20 tys. złotych w zależności od powierzchni domu. Przy czym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej partycypuje w kosztach i proponuje 45 proc. dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej.

Wzmożone zainteresowanie alternatywnym źródłem energii wynika z oferowanej przez NFOŚiGW dopłaty. O dofinansowanie mogą starać się zarówno prywatni właściciele domów, jak i wspólnoty mieszkaniowe niepodłączone do sieci ciepłowniczej. Banki przeżywają istne oblężenie, chętni ustawiają się w kolejkach.

Na zakup i montaż instalacji solarnej można otrzymać kredyt oprocentowany na 7-11 proc. w skali roku, przy czym 45 proc. spłaci NFOŚiGW. Zakup kolektora słonecznego szacunkowo obniży rachunki za ogrzewanie wody o 2 tys. zł rocznie, jest to inwestycja długoterminowa, zwrot wydanych pieniędzy nastąpi po około 20 latach. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel 300 mln złotych.

Źródło: Bankier.pl

Dodaj komentarz