Młodzi z Krakowa wygrywają w konkursie „Startup Award”

prodrobot

Dwóch młodych Polaków wygrało konkurs „StarUp Award” i w nagrodę otrzymało czek na 100 tysięcy złotych. Taki sukces zapewnił im robot, który pomaga ciężko chorym pacjentom w rehabilitacji i w podniesieniu stopnia sprawności ruchowej.

Grzegorz Piątek i Bartłomiej Wielogórski to młodzi naukowcy, absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy stworzyli robota pomagającego w rehabilitacji ciężko chorych pacjentów. Urządzenie o nazwie Prodrobot profesjonalnie nazywane jest zautomatyzowanym trenażerem chodu, choć można też nazwać je robotem rehabilitacyjnym kończyn dolnych dla dzieci.

Prodrobot został skonstruowany przez Grzegorza Piątka już 4 lata temu. W pierwszej kolejności skorzystały z niego chore na porażenie mózgowe dzieci jego kolegi. Okazało się, że robot sprawdza się w swojej roli i przynosi realne skutki w dziecięcej terapii. We współpracy z Bartłomiejem Wielogórskim, z którym działają jako spółka Prodromus, Piątek zdołał stworzyć kolejną wersję Prodrobota. Okazało się, że wynalazek Polaka jest unikatowy w skali światowej. Poza skutecznością i funkcjonalnością, Prodorobot chwalony jest za niewielkie wymiary ułatwiające jego użytkowanie oraz za względnie niską cenę. Urządzenie kosztuje 48 tysięcy złotych.

Prodrobot może być stosowany do szeroko pojętej terapii fizycznej prowadzonej przy chorobach neurologicznych oraz genetycznych. Sprawdza się również jako uzupełnienie rehabilitacji pourazowej oraz uruchamiającej. Może być też wykorzystywany do treningów umożliwiających utrzymanie uzyskanych efektów rehabilitacji. Jedną z jego największych zalet jest wszechstronność. Umożliwia ćwiczenie obu kończyn jednocześnie, ale pozwala też na rehabilitowanie każdej nogi osobno, a nawet każdego pojedynczego stawu. Dodatkowo robot został wyposażony w asystent chodu, dzięki czemu może służyć, jako pomoc pionizacji pacjenta. W oprogramowaniu robota zapisany jest wzór chodu, co w znacznym stopniu prowadzi do zautomatyzowania rehabilitacji.

Oficjalne wyniki konkursu „StartUp Award” ogłoszono podczas uroczystej gali odbywającej się w trakcie VIII Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. Poza laureatami konkursu, nagrodzono również Inwestora Roku, którym została Grupa Azoty oraz Inwestycję Roku, której dokonała spółka Tauron.

Dodaj komentarz