Kupuj ubranka na wyrost…

Od stycznia 2012 roku w wyniku wzrostu podatku VAT zdrożeją ubranka oraz obuwie dla dzieci i niemowląt. Obecnie firmy płacą preferencyjną stawkę 8 proc., jednak zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest to niezgodne z regulacjami unijnymi i za te towary także należy odprowadzać 23 proc. VAT.

Ponadto podatkiem VAT zostaną objęte również działania marketingowe w firmach. Przekazywanie różnego rodzaju gadżetów, prezentów kontrahentom lub konsumentom będzie wiązało się z koniecznością zapłacenia podatku. Jedynie przekazując drobiazgi o wartości do 10 zł lub nawet 100 zł, jeśli ewidencjonujemy świadczenia na rzecz danej osoby, unikniemy odprowadzania podatku VAT.

Kolejne zmiany to 8 proc. VAT na pieczywo, łącznie z tym o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. Amatorzy zwierząt tj. wielbłądów, gadów czy papug zgodnie z nowelizacja ustawy także będą musieli zapłacić 23 proc. VAT. Podatkiem będzie obciążone także nieodpłatne przekazanie gminom przez deweloperów infrastruktury.

Źródło: Rp.pl

Dodaj komentarz