Duży spadek cen akcji Netflixa

Czerwona litera N na czarnym tle

Netflix, który od początku swojej działalności wciąż zyskiwał nowych użytkowników, po raz pierwszy od 10 lat odnotował spadek liczby subskrybentów. W pierwszym kwartale 2022 roku platforma straciła 200 tysięcy użytkowników, co spowodowało również gwałtowny spadek cen akcji.

Aktualna liczba użytkowników Netflixa na świecie wynosi 221,6 mln i analitycy przewidywali, że liczba klientów wzrośnie na początku roku o kolejne 2,5 mln. Tymczasem w pierwszym kwartale bieżącego roku platforma wycofała się z Rosji i tym samym straciła 700 tysięcy klientów. Nowych abonentów pojawiło się w tym czasie 500 tysięcy, co oznacza spadek liczby użytkowników o 200 tysięcy. Na te wieści zareagowali udziałowcy i zaczęli wyprzedawać swoje akcje.

Wartość akcji Netflixa w jedną noc spadła o 122 mln dolarów, co oznacza spadek o 35,1% i było najgorszym wynikiem od stycznia 2018 roku. Od początku roku ceny akcji spadły już o ponad 60 proc., czyli 54 miliardy dolarów. Platforma wystosowała list do akcjonariuszy, w którym wskazuje na różne przyczyny spadku cen akcji. Oprócz toczącej się na Ukrainie wojny oraz sankcji gospodarczych, które nałożone zostały na Rosję, wskazuje także na coraz większą konkurencję na rynku VOD, a także problem z dzieleniem się kontami przez użytkowników. Prawie połowa z liczby aktywnych użytkowników Netflixa, współdzieli swoje konto z dodatkowymi osobami. To oznacza, że użytkowanych w ten sposób jest ponad 100 milinów kont. Zakładając, że z każdego aktywnego konta mogłyby korzystać nawet 4 osoby, realna liczba użytkowników przekraczałaby 500 mln, a tymczasem za korzystanie z serwisu płaci tylko 220 milionów.

Do tej pory platforma stawiała na to, aby umożliwiać osobom, które razem mieszkają wspólne użytkowanie konta Netflix, dzięki zakładaniu oddzielnych profili oraz wielu strumieniom. Opcje te dostępne były w planie Standard oraz Premium. Rozwiązanie, które cieszyło się dużą popularnością, doprowadziło jednak do pewnych niejasności w kwestii tego, komu i w jaki sposób można udostępniać swoje konto użytkownika. Osoby niemieszkające razem zaczęły dzielić się opłatami za dostęp do platformy i korzystać z niej w ramach jednego konta.

Współdzielenie konta na Netflixie, czyli udzielanie dostępu do swojego profilu osobom, które mieszkają poza naszym gospodarstwem domowym, jest naruszeniem regulaminu platformy. Tymczasem robi tak bardzo wielu użytkowników i sytuacja ta trwa od lat. Wcześniej nie stanowiła aż tak dużego problemu dla firmy, teraz jednak rozważane są różne sposoby na to, aby ukrócić ten proceder. Od marca 2022 r. w Kostaryce, Chile i Peru testowane jest rozwiązanie, które polega na tym, że za dodatkową opłatą, wynoszącą ok. 12-13 zł, z jednego konta mogą korzystać osoby spoza danego gospodarstwa domowego. Innym rozwiązaniem rozważanym przez platformę jest wprowadzenie do oferty tańszego abonamentu, w którym jednak będą pojawiać się reklamy.

Dodaj komentarz