Amancio Ortega

Autor: Danor Shtruzman

Amancio Ortega Gaona urodził się 28 marca 1936 roku w Busdongo de Arbás w Hiszpanii. Założyciel słynnej marki odzieżowej Zara, której sklepy są popularne są na całym świecie. Raport magazynu „Forbes” wskazuje, że Amancio Ortega jest najbogatszym Europejczykiem i drugim najbogatszym na człowiekiem na świecie. Jego majątek szacuje się na 77,8 mld USD. Jego biografia jest przykładem, że dobry pomysł i determinacja mogą przynieść ogromny sukces, a życie medialne wcale nie musi temu towarzyszyć. Ciężka praca od podstaw pozwala stworzyć opłacalny biznes.

Ojciec Amancia był kolejarzem, który wpił mu wartość ciężkiej pracy. Wychowywał się wraz z trojgiem starszego rodzeństwa. Edukację Ortega zakończył, gdy miał 14 lat Po przeprowadzce do miasta La Coruna nie wrócił już do szkoły, co oznacza, że Ortega nie ukończył żadnej szkoły. Hiszpan również nie studiował, nie przeszedł też specjalnych kursów zawodowych. Wszystkiego nauczył się sam. Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał jako sprzedawca w sklepie odzieżowym. Zajmował się tam szyciem koszul. To zainspirowało go do otwarcia firmy. W 1972 roku zaczął funkcjonować sklep ZARA, w który przede wszystkim oferowano szlafroki. Jednak Amancio Ortega stworzył efektowny model biznesowy, który opierał się na współpracy z lokalnymi szwaczkami.

Pierwszy sklep Ortega założył z pierwszą żoną, z którą doczekał się dwójki dzieci – córki Sandry i syna Marcosa. Z drugą żoną ma córkę Martę. Pierwotnie pierwszy sklep miał nazywać ZORBA, jednak nazywa była już zajęta. Biznes szybko się rozwijał, dlatego po 10 latach marka była już obecna w całej Hiszpanii. A w 1989 roku otwarto pierwszy sklep w Stanach Zjednoczonych. Pojedynczy sklep zmienił się w koncern odzieżowy Inditex, w skład którego wchodzi obecnie kilka wiodących marek: ZARA, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear, Stradivarius. Około 7 tysięcy sklepów należących do koncernu znajdują się w 91 krajach na całym świecie.

Amancio Ortegi z swoim ponad 70-miliardowym majątkiem jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie, wyprzedza go tylko potentat branży komputerowej Bill Gates. Tym, co wyróżnia hiszpańskiego biznesmena jest brak obecności w mediach. Bardzo rzadko pozuje do zdjęć oraz nie występuje publicznie. Nie nosi garnituru, nie ma też swojego biura. Jego ulubiony strój to biała koszula, szare spodnie i granatowa marynarka. Ceni sobie skromność i prostotę. W główniej siedzibie koncernu Inditeksu w La Coruna często rozmawiał z projektantami, pracownikami i klientami. W 2011 roku Amancio Ortega zdecydował się oddać prowadzenie Inditex Fashion Group, czyli spółki-matki wszystkich marek, swojemu dotychczasowym zastępcy Pablowi Isla. 82-letni miliarder cały czas zasiada jednak w zarządzie spółki, by dbać o dobrą kondycję firmy.

Dodaj komentarz