Zgodne z prawem cięcie kosztów zatrudnienia…

W wyjątkowych sytuacjach, na przykład w przypadku utraty płynności finansowej pracodawca może zawiesić przepisy prawa pracy, nie dotyczy to Kodeksu pracy ani przepisów innych ustaw. Zmianie mogą ulec tylko przepisy wewnątrzzakładowe dotyczące regulaminu pracy czy wynagradzania. Pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję, czy zawiesi przepisy w całości czy tylko w części. Na przykład, gdy w regulaminie jest zapis o „trzynastkach”, pracodawca może zaniechać ich wypłacania bądź zmniejszyć ich wysokość.

Maksymalny czas zawieszenia przepisów prawa pracy to trzy lata, jednak może być to krótszy okres, jeśli sytuacja finansowa firmy szybciej ulegnie poprawie. Po zawarciu stosownego porozumienia zawieszenie następuje automatycznie, tzn. pracodawca nie musi wręczać pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy. Należy zaznaczyć, że zawieszenie obejmuje całą załogę bez wyjątków, pracownicy będących pod szczególną ochroną (np. kobiety w ciąży) także objęci są restrykcjami.

W przypadku, gdy firma nie posiada przepisów wewnątrzzakładowych, może zawrzeć porozumienie o stosowaniu nieco gorszych warunków zatrudnienia od tych wynikających z umów o pracę zawartych z pracownikami. Oczywiście dopuszcza się taką sytuację jedynie w przypadku złej kondycji finansowej firmy. Mogą to stosować pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz zatrudniający mniej niż 20 pracowników.

Źródło: eGospodarka.pl

Dodaj komentarz