Steve Jobs

Steven Paul Jobs, urodzony 24 lutego 1955 roku w San Francisco (zmarł 5 października 2011r. w Palo Alto). Prekursor branży komputerowej, wyznaczał kierunki, kreował trendy. Wraz ze wspólnikiem Steve`m Wozniakiem współtworzył rozpoznawalną na całym świecie markę Apple. Jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na potencjał wynalazku firmy Xerox, czyli środowiska graficznego i myszy komputerowej. Przyczyniło się to do późniejszych sukcesów firm takich jak Macintosh, wraz z jego systemem operacyjnym Mac Os. Jobs stworzył także firmę NeXT Inc., która ostatecznie została przejęta przez Apple Computer Inc., obecnie funkcjonujący jako Apple Inc.

Ojciec Jobsa Abdul Fattah Jandali pochodził z Syrii, po zakończonych studiach na Uniwersytecie w Bejrucie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuował naukę, i poznał przyszłą żonę – Carole Schieble. W roku 1955 roku na świat przyszedł ich syn -Steven. Jednak niedługo po urodzeniu Steve został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów z Kalifornii. Jego biologiczną siostrą jest znana pisarka – Mona Simpson.

steve-jobs

W roku 1972 Jobs ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii. Rozpoczął studia prawnicze w Reed College, w stanie Oregon, jednak rzucił je po pierwszym semestrze. Po powrocie do Kalifornii, jesienią 1974 roku, zainteresował się spotkaniami klubu komputerowego o nazwie „Homebrew Computer Club” wraz ze swoim przyszłym wspólnikiem Woznikaiem. Wkrótce oboje podjęli pracę w Atari, gdzie zajmowali się projektowaniem gier komputerowych. Zbiegło się to z chwilą, kiedy odkryto ciekawą właściwość zabawkowego gwizdka, który był dołączany do płatków śniadaniowych Cap`n`Crunch. Okazało się, że wydaje on dźwięk o częstotliwości 2600 Hz, będący sygnałem kontrolnym używanym przez system telefonicznych rozmów międzymiastowych AT&T. Korzystając z dobrego momentu Jobs i Wozniak zaczęli sprzedawać tzw. niebieskie pudełka (blue boxes), których działanie oparte było na tym pomyśle. Urządzenia umożliwiały prowadzenie rozmów telefonicznych za darmo.

Zarobione na tym interesie pieniądze Jobs postanowił wydać na wymarzoną podróż do Indii. Celem wyprawy miało być doznanie oświecenia duchowego. Jobs wybrał się tam razem z przyjacielem Danielem Kottkem, późniejszym pracownikiem Apple, z którym znali się ze studiów. Na miejscu spotkali się z guru Neem Karoli Babą, w jego aśramie Kainchi. Przemiana duchowa Jobsa została dokonana, a z podróży wrócił już jako buddysta, z ogoloną głową, ubrany w tradycyjny hinduski strój. Był to dla niego także okres eksperymentów z narkotykami, w tym LSD.

W 1976 roku zdecydowali się z Wozniakiem na założenie firmy – Apple. Pierwszym komputerem, który ukazał się pod ta marką był Apple I, sprzedawany za 666 dolarów. Rok później wspólnicy zbudowali Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów do użytku domowego. Dzięki temu produktowi firma Jobsa stała się jednym z ważniejszych graczy na rynku komputerów domowych. Niespełna 3 lata później, bo już w 1980 roku Apple weszło na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych. Zbiegło się to z pojawieniem na rynku kolejnego komputera Apple III. W 1983 roku Jobsowi udało się przekonać Johna Sculleya z PepsiCo, by zajął stanowisko prezesa w jego firmie. Decydującym argumentem jakiego użył Jobs był jeden z jego słynnych już cytatów „Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę, czy wolisz iść ze mną i zmieniać świat?”

W tym samym roku na rynku pojawił się dużo bardziej zaawansowany komputer Apple Lisa, jednak rynek nie przyjął go z wielkim entuzjazmem. W `84 roku pojawił się Macintosh, który odtąd stał się głównym produktem Apple.

W 1985 roku w związku z konfliktem jaki narósł między Jobsem a Sculleyem, Steve został zmuszony do odejścia z firmy. Ale długo nie próżnował, zakładając koleją, którą nazwał NeXT. Rok później zakupił studio animacji komputerowej, które było oddziałem grafiki komputerowej w firmie Lucasfilm. Studio Jobs odkupił od Georga Lucasa za 10 milionów dolarów, z czego połowa tej kwoty stała się jego udziałem. 3 lutego firma zmieniła nazwę na Pixar, a Jobs zajął w niej stanowisko dyrektora generalnego. Studio znane jest głównie z produkcji pełnometrażowych, między innymi „Toy Story”. W 2006 roku Pixar został przejęty przez The Walt Disney Company, za kwotę 7,4 miliarda USD w akcjach. W 1996 roku Apple wykupiło NeXT. Transakcja kosztowała 402 miliony dolarów, i sprowadziła Jobsa z powrotem do macierzystej firmy, która w tym czasie znajdowała się w kiepskiej kondycji finansowej.

W `97 Jobs został prezesem Apple, pracując za symboliczną jednodolarową stawkę. Jednak niemały dochód gwarantowały mu zyski z dywidend. Wprowadzając na rynek iMaca postawił firmę ponownie na nogi. Był to pierwszy komputer, w którym duży nacisk położono również na estetykę zewnętrzną. Pod rządami nowego prezesa Apple podbił także rynek muzyczny, wprowadzając odtwarzacze mp3. iPod zapoczątkował całą generację sprzętów Apple, sygnowaną charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem, po które ustawiają się kolejki wyjątkowo wiernych fanów na całym świecie, przez złośliwych nazywanych nawet fanatykami.

Jobs poza zdolnościami informatycznymi i zarządzającymi zasłynął także dzięki swoim publicznym wystąpieniom. Z kilkudniowym zarostem i w charakterystycznym stroju – ciemnym golfie i jeansach, z wielką pasją przedstawiał swoje najnowsze pomysły i wizje. Niezwykle charyzmatyczna osobowość nie pozwoliła mu na ignorowanie nawet najmniejszych szczegółów dotyczących firmy, toteż czuwał nad każdym detalem.

Z czasem jednak Jobs zaczął borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Pierwszy raz zmierzył się z rakiem trzustki w 2004 roku, ale po operacji i leczeniu wydawało się, że pokonał chorobę. Wraz z nastaniem 2009 roku stan jego zdrowia znowu mocno się pogorszył. Niepokojąco szczupły nie rezygnował jednak ze swoich wystąpień przy okazji premier nowych produktów, ale z czasem brał w nich udział w ograniczonym zakresie. Pod koniec czerwca wydał oświadczenie, że nie jest w stanie kierować firmą, a swoje obowiązki przekazał Timowi Cookowi. Wkrótce odbyła się premiera kolejnego produktu Apple – kolejnego modelu iPhona. Była to pierwsza premiera, w której Jobs nie brał udziału. Zmarł dzień później.

Dodaj komentarz