Rząd zapowiada „Konstytucję dla biznesu”

zmiany przepisów

Rząd ma w planach stworzenie „Konstytucji dla biznesu”, czyli zbioru praw przysługujących firmom i obowiązków, jakie muszą wypełnić. Zdaniem ministra rozwoju, w ten sposób poprawi się stabilność polskich firm i pewność obwiązującego prawa.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział już publikację projektu „Konstytucji dla biznesu” Ma to być zbiór przepisów obowiązujących wszystkie przedsiębiorstwa działające na terenie naszego kraju. Wśród najciekawszych zapisów, które pojawiły się w projekcie, warto wspomnieć o złagodzeniu prawa pracy oraz przepisów dotyczących kontroli przeprowadzanych w miejscach pracy przez urzędy zewnętrzne.

Udogodnieniem dla pracodawców byłoby również podniesienie progów, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych zobowiązującą do założenia Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych. Miałoby to być nie 20, a 50 pracowników. Poza tym zakłada się skrócenie czasu przechowywania dokumentów dokumentacji pracowniczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Byłoby to wygodniejsze, a przy okazji ograniczałoby koszty związane z archiwizacją tego typu papierów.

Wspominając o „Konstytucji dla biznesu”, minister rozwoju tłumaczył, że Polsce brakuje spójności, a to rodzi liczne zagrożenia dla naszej gospodarki. Są to zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, w tym niejednokrotnie mające charakter geopolityczny. W tej grupie należy wymienić choćby kryzys migracyjny, który dotyka praktycznie całą Europę. Problemem, który może negatywnie odbić się na sytuacji gospodarczej Polski jest też konflikt na Ukrainie oraz spowolnienie globalnego PKB. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, najprostszą drogą do redukcji negatywnego wpływu tych czynników na naszą gospodarkę jest wzmocnienie spójności elit tak, aby na zewnątrz Polska zawsze potrafiła solidarnie bronić swoich interesów.

Oprócz tego, podczas wizyty w radiowej Jedynce, wicepremier Morawiecki mówił o pułapce, jaką dla Polski jest utrzymywany, średni stopień rozwoju gospodarczego. Minister podkreślił, że istotne jest teraz znalezienie najlepszego sposobu na budowę silnego państwa, zapewniającego swoim obywatelom realny dobrobyt.

Dodaj komentarz