Polska na 22 miejscu w rankingu gospodarek cyfrowych

technologie cyfrowe

turgaygundogdu/bigstockphoto.com

Proces cyfryzacji postępuje praktycznie na całym świecie, jednak w Polsce jego tempo wciąż pozostawia nieco do życzenia. W rankingu rozwoju cyfrowego krajów UE zajęliśmy dopiero 22. pozycję. Jakie zadania czekają na nas w tej materii?

Przedstawiający poziom cyfryzacji w europejskich krajach indeks DESI wskazał, że Polska musi jeszcze trochę popracować nad tą kwestią. Co prawda, nasz kraj zajął w rankingu 22. pozycję, lecz eksperci podkreślają, że nie jest to dobry rezultat. Na temat polskiej cyfryzacji rozmawiano podczas wizyty europejskiego komisarza ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrusa Ansipa.

Ansip spotkał się w Polsce m.in. z ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim i minister cyfryzacji Anną Streżyńską. Poinformował, że UE docenia kroki, jakie Polska podjęła w celu rozwoju gospodarki cyfrowej, jednak wymienił też szereg obszarów, które wymagają dopracowania. Są kategorie, w których wypadliśmy bardzo dobrze. Na przykład, jeśli chodzi o dostęp do bezprzewodowego internetu szerokopasmowego, zajmujemy wysokie, 5. miejsce w skali europejskiej. Coraz lepsze wyniki notujemy także pod względem liczby osób składających formularze podatkowe drogą elektroniczną. Na taką opcję decyduje się już ok. 50% podatników.

Unijny komisarz zauważył jednak, że w Estonii odsetek podatników korzystających z opcji e-deklaracji to aż 95%, a to oznacza, że Polacy mają jeszcze zdecydowane możliwości wyśrubowania swojego wyniku. Oprócz tego Anders Ansip przypomniał o celach, jakie zakłada sobie cała Unia Europejska, ponieważ dotyczą one również Polski. Do najważniejszych spraw należy opracowanie i przyjęcie przez kraje członkowskie jednolitych zasad sprzedaży dóbr niematerialnych i treści niematerialnych drogą elektroniczną. Miałoby to ułatwić działanie międzynarodowym firmom, a przy okazji działałoby na korzyść prywatnych internautów, którzy na terenie całej UE mieliby dostęp do raz wykupionych treści cyfrowych.

Do najważniejszych planów Ansip zaliczył też zniesienie roamingu, który zniknie już w połowie czerwca przyszłego roku. Ponadto komisarz zapowiadał, że UE chce ułatwić reguły rządzące handlem transgranicznym i zająć się walką z bezpodstawnym blokowaniem treści. Wiele wskazuje również na to, że UE będzie dążyła do obniżenia cen przesyłek międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *