Firma: zmiany podatkowe 2015

zmiany przepisów

W 2015 r. w życie wchodzi szereg nowych przepisów podatkowych. Warto wiedzieć, jak się do nich stosować prowadząc firmę lub mając w planach jej założenie. Co ważne, niektóre z nich są istotne także z punktu widzenia osób fizycznych.

Zmiany podatkowe, które weszły w życie wraz z początkiem tego roku dotyczą zarówno osób prawnych, jak i fizycznych. Oznacza to, że nowe przepisy powinni poznać tak naprawdę wszyscy. Tym bardziej, że nieprzestrzeganie ich może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Wśród najważniejszych zmian podatkowych obowiązujących od 1 stycznia 2015 r. znajduje się ta dotycząca formy składanego rozliczenia PIT. Znaczna ich część ma być dostarczana do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Mali przedsiębiorcy sami będą decydowali, czy chcą rozliczać się tradycyjnie, czy zdalnie, natomiast zatrudniający więcej niż 5 podwładnych mają obowiązek korzystania z e-formularzy w przypadku składania 8 rodzajów druków, w tym PIT-11, PIT-40 i PIT-R.

Zmieniły się też zasady świadczenia usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych do innych krajów unijnych. Przedsiębiorcy muszą opodatkowywać je w kraju, z którego pochodzą odbiorcy. W tym celu mogą zarejestrować się do VAT w innym państwie lub mogą korzystać ze specjalistycznego systemu MOSS pozwalającego na łatwe rozliczenia z Polski.

Wprowadzono także ryczałt w miejsce wcześniejszego obliczania przychodu pracownika z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych. Od tego roku w takim przypadku obowiązuje ryczałt. Stawka zależna jest od pojemności silnika – do 1600 cm3 jest to 250 zł, a powyżej tego poziomu opłata wynosi 400 zł miesięcznie.

1 marca w życie wejdzie jeszcze jedna zmiana. Od tego dnia lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, warsztaty samochodowe, biura rachunkowe i kilka innych jednostek wymienionych w ustawie muszą zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest ich obrót. Planując założyć własną działalność gospodarczą, należy pamiętać, że obowiązek posiadania kasy istnieje od pierwszego dnia jej istnienia.

Jeszcze jedną i prawdopodobnie najprzyjemniejszą dla osób prawnych zmianą jest fakt, że wraz z początkiem roku zniesiono obowiązek potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego jako czynny podatnik VAT oraz złożenia zaświadczenia o zapłacie podatku VAT lub braku obowiązku jego zapłaty. To nie tylko wygoda, ale również oszczędność 330 zł, które dotychczas trzeba było wydać na te dwa dokumenty.

Dodaj komentarz