Uber

Uber Technologies to amerykańskie przedsiębiorstwo powstałe w 2009 roku. Założycielami tego giganta byli Garrett Camp i Travis Kalanick. Dwóch przedsiębiorców stworzyło mobilną aplikację, która początkowo nosiła nazwę UberCab. Umożliwiała ona zamówienie przejazdu samochodem z określonego miejsca poprzez jedno kliknięcie w smartfona. Pomysł na właśnie taką nietypową formę biznesu, wynika z krótkiej anegdoty z życia obu Panów. Otóż pewnego grudniowego, mroźnego wieczoru, dwaj przyjaciele nie mogli złapać żadnej taksówki w okolicy- w ten sposób narodził się pomysł na aplikację, która uratuje tysiące ludzi pozostających na lodzie bez transportu. Aplikacja umożliwia klientom zamówienie przewozu poprzez smartfon, a pieniądze za przejazd automatycznie ściągane są z naszej karty bankowej. Wszystko zaprojektowane zostało w bardzo prosty sposób, przejrzyście, z myślą o wygodzie klienta. Początkowo aplikacja obsługiwała tylko San Francisco, dzisiaj jest to ponad 600 miast z całego świata. Liczba dokonanych przewozów w 2017 roku przekroczyła 4 miliardy. Co warto zaznaczyć, Uber oprócz przewozu ludzi, zapewnia także dostarczanie jedzenia poprzez Uber Eats czy przedmiotów poprzez Uber Freight.

Profil działania Ubera

Głównym źródłem dochodu Ubera jest forma przewoźnika ludzi. Firma Uber jest otwarta na szukające pracy osoby i umożliwia szybkie dołączenie do grona kierowców poprzez swoją stronę internetową. Główny zarobek trafia oczywiście do kieszeni kierowców, Uber natomiast pobiera prowizję. Właśnie ta niewielka prowizja od każdego przejazdu stanowi główne źródło dochodu amerykańskiego giganta.

Coraz bardziej popularny staje się także Uber Eats. Aplikacja działa na takiej samej zasadzie jak jej poprzednik, z jedną niewielką różnicą, zajmuje się dowozem żywności. Uber Eats współpracuje z wieloma restauracjami z największych miast na całym świecie, którym zapewnia dowóz posiłków na czas, we wskazany przez klienta adres.

Uber Freight, to z kolei coś w rodzaju firmy spedycyjnej. Aplikacja umożliwia pośredniczenie między kierowcami ciężarówek a firmami, które chciałyby coś przewieźć. Tutaj zasada jest również podobna. Kierowcy będą rejestrować się poprzez aplikację i sprawdzać dostępne w okolicy kursy, wraz z ich szczegółami. Wszystko szybko, prosto i z korzyścią dla firm, które nie muszą już utrzymywać floty ciężarówek.

Jest jeszcze wersja, tak zwany Uber Pool. Pozwala ona kierowcom przewozić w tym samym momencie różnych pasażerów chcących dojechać w tym samym kierunku. Celem aplikacji jest zmniejszenie natężenia ruchu i korków na drogach, ale pozwala także na odciążenie portfeli klientów, dzięki współdzieleniu przejazdu z innymi pasażerami.

Perspektywy działania Ubera

Świat rozwija się w niesamowitym tempie i nie jest nowością odkrycie, że Uber bardzo stara się o wprowadzenie autonomicznego transportu. Rozwój kierowania pojazdem bez kierowcy, amerykańska firma postawiła sobie za główny cel. Coraz więcej słyszymy o intensywnych badaniach i rozwoju nowoczesnej technologii przez Uber. Zbieranie danych z lotu ptaka, tworzenie symulacji, modyfikacja znanej platformy samochodowej w celu zintegrowania czujników i oprogramowania, które wesprze system samokierujący. Jeszcze parę lat temu to wszystko brzmiałoby jak abstrakcja. Dzisiaj jesteśmy już w takim punkcie, że ogólnodostępne systemy samokierujące, to jedynie kwestia czasu, a pytanie, które możemy sobie postawić, brzmi – kto wygra ten wyścig zbrojeń? Czy będzie to Uber? A może urośnie nowy, nieznany dotąd gigant? Odpowiedź poznamy zapewne już wkrótce.

Dodaj komentarz