Spada liczba firm w Polsce: coraz więcej zamknięć

problemy w biznesie

gstockstudio/bigstockphoto.com

„Puls Biznesu” donosi, że w Polsce funkcjonuje coraz mniej firm. Powodem jest zbyt duża liczba zamykanych podmiotów w stosunku do przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających działalność. Jak prezentują się konkretne statystyki?

Z danych, jakie w ubiegłym tygodniu opublikował „Puls Biznesu” wynika, że liczba działających w Polsce firm spada, a jednym z okresów, w których mogliśmy to zaobserwować, był już pierwszy miesiąc 2016 r. Można przypuszczać, że na początku roku wiele osób woli poczekać i poobserwować sytuację w kraju, zanim podejmie decyzję o tak poważnym kroku.

Być może ma to związek z działaniami podejmowanymi przez nowy rząd, który od samego początku sprawowania władzy zaskakuje obywateli przyjmowanymi ustawami i nowelizacjami. Warto przy tym zaznaczyć, że w poprzednich latach styczeń był z reguły tym miesiącem, w którym Polacy chętnie zakładali firmy. O tej porze łatwiej było otrzymać m.in. dopłaty do działalności, ponieważ roczna pula przeznaczona na te cele była jeszcze prawie nietknięta.

Szczegółowe dane zgromadzone przez TaxCare wskazują, że w styczniu tego roku zarejestrowanych zostało 24 116 nowych przedsiębiorstw. Takich wyliczeń dokonano na podstawie informacji, jakie uzyskano po gruntownym sprawdzeniu numerów REGON, które określają pozycję jednostki gospodarczej w gospodarce narodowej. Ten 9-cyfrowy numer identyfikacyjny obowiązkowo przypisywany jest każdemu, kto decyduje się na założenie nowego podmiotu prowadzącego własną działalność gospodarczą.

Styczniowe dane są tym gorsze, że dość wyraźnie spadła średnia liczba rejestracji na przestrzeni roku. Oszacowano, że spadek sięgał 23 901 firm. Wynik wygląda szczególnie słabo w porównaniu do odczytu sprzed miesiąca, gdy było to jeszcze ponad 24 000 podmiotów. Zmniejszone zainteresowanie zakładaniem przedsiębiorstw nie było więc sytuacją jednorazową, a kontynuacją trendu zapoczątkowanego jeszcze w ubiegłym roku. Pocieszeniem może być jednak fakt, że liczba ogłaszanych upadłości przeanalizowanych przez firmę Euler Hermes była w styczniu 2015r. niższa niż przed rokiem i to o 22%. Oznacza to, że najważniejsze jest skupienie się na zachęcaniu Polaków do zakładania nowych firm, a w mniejszym stopniu zabezpieczenie działających jednostek przed upadkiem.

Dodaj komentarz