Skrócone sprawozdania finansowe dla mikro przedsiębiorstw

przepisy i prawo

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę dzięki której ponad 30 tysięcy małych firm będzie mogło składać uproszczone sprawozdania finansowe, co pozwoli najmniejszym biznesmenom oszczędzić i łatwiej przejść przez moment sporządzania sprawozdań.

O podpisaniu ustawy poinformowała kilka dni temu Kancelaria Prezydencka – nowelizacja ustawa jest więc zatwierdzona, a całość jest zgodna z wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2013 roku. W ramach nowelizacji zniesiono również obowiązek sporządzania przez mikro firmy dodatkowych informacji do sprawozdania z ich działalności – ustawodawca ma tu dokładniej na myśli kwoty zobowiązań finansowych, w tym poręczenia i gwarancje.

Zgodnie z unijną dyrektywą z 2013 do szczegółowych sprawozdań finansowych zobowiązane nie są jednostki mikro, a dokładniej chodzi tu o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i spółki komandytowo-akcyjne, które w danym roku obrotowym i roku go poprzedzającym nie przekroczyły co najmniej 2 z 3 kryteriów:

  1. Sumy bilansowej w wys. 1,5 mln zł
  2. Przychodów netto ze sprzedaży towarów w wys. 3 mln zł
  3. Przeciętnego zatrudnienia 10 osób (ta ostatnia dotyczy konkretnego roku obrotowego)

Z uproszczonych sprawozdań będą mogły również skorzystać organizacja pracodawców, związki zawodowe, stowarzyszenia, izby gospodarcze itd. Jednocześnie nowela rozszerza jednostki „mikro” na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne zakładane przez osoby fizyczne oraz ich spółki jawne – tu pod warunkiem, że przychody netto tych firm (ze sprzedaży produktów, towarów i wykonanych operacji finansowych) wyniosły nie mniej niż 1,2 mln euro i nie więcej niż 2 mln euro w minionym roku obrotowym. Możliwość sporządzenia skróconego sprawozdania finansowego zdecydowanie przyczyni się do oszczędności w mikro firmach, co przełoży się również na większą efektywność ich działania.

Dodaj komentarz