Pracodawcy coraz chętniej godzą się na pracę z domu

praca zdalna

Autor: Neighborhood Nini (flickr.com)

Praca w domu wydaje się być wyjątkowo dogodną formą zatrudnienia. Niestety, kryje w sobie wiele pułapek. Mimo to, pracodawcy coraz częściej pozwalają swoim podwładnym na wykonywanie obowiązków z własnych czterech ścian. Wciąż jednak jest to niewielki odsetek, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że według danych, jakie udało się zebrać Global Workplace Analytics, nawet 50% pracowników na całym świecie mogłoby pracować w domu. Niemniej jednak, pracodawcy nie wierzą w to, że osoby wykonujące obowiązki z dala od siedziby firmy byłyby kompetentne.

Mimo wielu sceptyków, praca zdalna znajduje też swoich propagatorów. To natomiast sprawiło, że w ostatnim czasie wyraźnie wzrosła liczba firm gotowych przyjąć do pracy osoby chcące wykonywać obowiązki w ten sposób. Serwis Business Insider postanowił nawet stworzyć ranking przedsiębiorstw z całego świata, która akceptują taką formę zatrudnienia. Na 1. miejscu zestawienia znalazła się szkoła języka angielskiego Kaplan, która oferuje naukę języka angielskiego w 44 krajach na globie. Zdalnie można w niej pracować na stanowisku koordynatora obsługi studentów oraz asystenta operacyjnego.

2. pozycja przypadła firmie IBM. Producent zaawansowanych technologii informatycznych oferuje pracę wykonywaną w domu na różnych stanowiskach, w tym np. programistów oraz specjalistów ds. sprzedaży. Natomiast najniższy stopień podium przypadł US Reports, czyli firmie audytowej, która zajmuje się m.in. specjalistycznymi inspekcjami wewnętrznymi oraz oceną ryzyka i kontrolą strat. Na dalszych miejscach znalazły się również firmy takie, jak SAP, Xerox, Dell, Apple, czy Covance. Nie pojawiły się jednak żadne firmy z Polski.

Mimo zainteresowania widocznego wśród pracowników, polscy pracodawcy rzeczywiście nie kwapią się do zatrudniania podwładnych w trybie zdalnym. Przez dłuższy czas wynikało to z aktów prawnych, w których nie pojawiały się żadne regulacje dotyczące takiej formy zatrudnienia. Obecnie tylko 3,2% firm zaliczanych do grupy małych i średnich akceptuje tego typu pracę. Niemniej jednak, szacuje się, że w ciągu najbliższych 6 lat, do końca roku 2020r. w formie zdalnej zatrudnionych może być nawet 50% Polaków. Tak przynajmniej wynika z prognoz opracowanych na podstawie badań przeprowadzonych przez London Business School z pomocą firmy Deloitte.

Dodaj komentarz