Ponad połowa firm w Polsce ma problem z dostępem do internetu lub energii elektrycznej

elektryczność

Flynt/bigstockphoto.com

Choć w XXI wieku takie sytuacje mogą zaskakiwać, to jednak z badań przeprowadzonych przez firmę ATM wynika, że 54% polskich firm miewa problemy z dostępem do energii elektrycznej lub internetu. Jak odbija się to na ich działalności?

Będąca głównym operatorem centrów danych w naszym kraju firma ATM, przeprowadziła badanie dotyczące dostępności energii elektrycznej i internetu w polskich firmach. Wynika z niego, że sytuacja wygląda naprawdę kiepsko. Okazuje się, że aż 54% przedsiębiorstw działających na terenie Polski ma problem z dostępem do prądu oraz sieci internetowej.

W samym tylko ostatnim półroczu kłopot z dostępem do prądu lub internetu miało 52% polskich przedsiębiorstw, przy czym zwykle wcale nie były to sytuacje krótkotrwale, co dodatkowo potęguje problem. Jedynie 6% ankietowanych miało trudności przez mniej niż 1 godzinę. 30% respondentów przyznało, że awarie trwały od 1 do 2 dni, a w przypadku 10% podmiotów problem występował dłużej niż przez 2 dni. Kłopoty z dostępem do sieci lub energii elektrycznej przekładały się na kondycję firm, ponieważ 41% z nich przyznało, że przez awarię zostały zmuszone do przerwania lub znacznego ograniczenia swojej standardowej działalności.

Brak prądu lub internetu to jednak nie tylko zastopowanie pracy. Konsekwencje są znacznie poważniejsze. Ok. 50% firm miało w związku z tym kłopot z ciągłością swoich działań, a w wielu przypadkach, z powodu awarii, doszło do utraty danych. W najpoważniejszych przypadkach problemy te przekładały się na pogorszenie reputacji, a nawet na odczuwalne straty finansowe. Prowadzący badania zaznaczają, że problemy z dostępnością sieci i elektryki dotykały w równym stopniu firmy małe i duże, będące przedstawicielami praktycznie wszystkich branż.

Firma ATM zwróciła także uwagę na fakt, że polscy przedsiębiorcy niewiele wiedzą o możliwościach zabezpieczenia danych. 78% firm twierdzi, że stały dostęp do danych jest bardzo ważną kwestią, jednak 75% nie wie, czym jest Business Continuity Management, a 64% nie ma pojęcia, czym jest biuro zapasowe. Zaledwie 17% firm korzysta z takiej opcji. Niemniej jednak, badania pokazują, że świadomość rodzimych przedsiębiorców w sprawie bezpieczeństwa w sieci rośnie i coraz więcej jednostek chce inwestować w profesjonalne zabezpieczanie danych.

Dodaj komentarz