Kategoria: Formalności

Trzy osoby w roboczych strojach zbierają jabłka w sadzie

Sejm przyjął ustawę o fundacjach rodzinnych

Posłowie przegłosowali ustawę, na mocy której powołana zostanie nowa instytucja – fundacja rodzinna. Rozwiązanie to ma pomóc firmom rodzinnym w kontynuowaniu prowadzenia biznesu przez kolejne pokolenia.

Rząd wprowadził obowiązek rejestrowania umów o dzieło

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowa zasada dotycząca umów o dzieło. Tego typu umowę, która nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, trzeba zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to uregulowane w nowelizacji specustawy w sprawie COVID-19, która zmieniła przepisy w ustawie o systemie

No Thumbnail

Niewielkie efekty wdrożenia STIR-u?

STIR, czyli specjalny rządowy system mający wyłapywać oszustów podatkowych, mimo dużych obietnic na razie przyniósł mizerne skutki. Przez rok jego funkcjonowania śledzono 13 milionów kont, założono 291 blokad, na których było łącznie 38,5 mln zł.

zus logo

Składka ZUS dla przedsiębiorcy

Od 2017 roku składki ZUS dla przedsiębiorców zdrożały o 5% w porównaniu do roku ubiegłego. Oznacza to, że od stycznia muszą oni płacić 1200 zł daniny. Rząd przedstawił dalsze propozycje zmian w zakresie tych opłat, które według planu dotkną małych przedsiębiorców. Najmniejsze firmy miałyby przestać

problemy w biznesie

Konstytucja dla biznesu – założenia

Wicepremier rządu Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki przedstawił ”Konstytucję dla biznesu”, czyli autorski projekt propozycji, które z założenia mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Morawiecki chce stworzyć jak najlepszą przestrzeń dla ich biznesów, traktując ich jako sojuszników we wspólnym celu – tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy i

zmiany przepisów

Nowy kodeks pracy dla dużych i małych firm?

Na nowe regulacje w przepisach prawa pracy czekają szczególnie małe i mikrofirmy. We wrześniu mają ruszyć prace nad zróżnicowaniem praw i obowiązków w zależności od wielkości firmy.

oszutwo podatkowe

Zmiany w kontrolowaniu firm: już od 1 lipca

Od tego miesiąca kontrole w polskich firmach mogą odbywać się częściej niż dotychczas. Wszystko za sprawą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Skąd takie zmiany i czy oznaczają one więcej problemów dla przedsiębiorców?

No Thumbnail

Zmniejsza się liczba kontroli skarbowych w Polsce

Polskie urzędy skarbowe przeprowadzają coraz mniej kontroli – tak wynika z pisma, jakie wiceminister finansów wystosował do marszałka Senatu. Przy okazji zmniejszyła się również liczba przestępstw i wykroczeń podatkowych. Jak to się stało?