MŚP: jak sprawdzać kondycje finansową kontrahentów?

bankructwo

alphaspirit/bigstockphoto.com

Słaba kondycja jednostek gospodarczych często doprowadza je do sytuacji, w których nie są w stanie terminowo spłacać należności. Jak małe i średnie przedsiębiorstwa mogą sprawdzić, czy ich partnerzy biznesowi są w pełni wypłacalni?

Małe i średnie przedsiębiorstwa to ten sektor, w którym każdego roku obserwuje się szczególnie dużo upadłości. Wynika to głównie z faktu, że to właśnie mniejsze firmy są bardziej podatne na problemy rynkowe w swoich branżach. Silniej odczuwają także każde, nawet pojedyncze zatory płatnicze. Ale czy są w stanie zupełnie się przed nimi uchronić? Trudno to zagwarantować, ale na pewno warto dzielić się trikami.

Z danych zebranych przez ośrodki badawcze wynika, że nawet ponad 30% faktur nie jest opłacanych w terminie. Małe i średnie przedsiębiorstwa dotyka to szczególnie mocno, ponieważ zazwyczaj nie skarżą się one na nadmiar klientów, a mając ich niewielu, liczą, że będą oni terminowo wywiązywali się ze swoich obowiązków płatniczych. Jak radzą eksperci, najlepszym rozwiązaniem na takie problemy, jest dokładne zbadanie sytuacji kredytowej podmiotu, z którym nawiązujemy jakiekolwiek bliższe relacje, czy to na poziomie sprzedawca-klient, czy sprzedawca-partner handlowy. Nie każdy ma jednak czas i możliwości, by tego dokonać.

Istnieją także inne metody zabezpieczania się przez nielojalnym kontrahentem. Najłatwiejsze będzie wykupienie ubezpieczenia należności. Niestety, wiele jednostek nie decyduje się na taki krok, ponieważ wiąże się on z długimi procedurami, a pozostaje ryzyko, że kontrahent będzie kwestionował faktury. Wtedy może okazać się, że nawet ubezpieczenie nie pomoże w szybkim otrzymaniu zaległych środków finansowych.

Zdaniem specjalistów, należy pozostać czujnym i przezornym. Doradza się nawet sprawdzanie sytuacji finansowej dobrze znanych nam podmiotów gospodarczych. Eksperci zauważają, że wiele polskich firm, szczególnie tych średnich i małych, zbyt łatwo ufa drugiej stronie, a efekty łatwowierności bywają opłakane. Wielokrotnie wydaje nam się, że skoro kontrahent, z którym już współpracowaliśmy, okazał się wypłacalny, to na pewno będzie także wypłacalny po raz kolejny. Według analityków, przed podjęciem wszelkich decyzji odnośnie współpracy, bezpieczniej jest korzystać z raportów o firmach. Pozwolą one ustalić, czy kondycja przedsiębiorstwa nadal jest dobra i czy wspólne przedsięwzięcie nie zaszkodzi żadnej ze stron.

Dodaj komentarz