Leasing w Polskim Ładzie nie będzie już tak korzystny

Dwoch kierowców stoi przy samochodach po stłuczce, sprawdzając coś w telefonach

Polski Ład wejdzie w życie od 1 stycznia 2022, przynosząc szereg zmian podatkowych. Wśród nich znajdują się m.in. zmiany dotyczące leasingu samochodów, które odbiją się zarówno na przedsiębiorcach leasingujących pojazdy, jak i na nabywcach samochodów używanych.

Wprowadzone przez rząd nowe zasady dotyczące leasingu samochodów spowodują, że na rynek może trafiać mniej aut poleasingowych, które ze względu na młody wiek cieszyły się dużym zainteresowaniem nabywców. Mniejsza podaż takich pojazdów spowoduje wzrost cen samochodów używanych. Powodem tej sytuacji są dwie zasadnicze zmiany, jakie w rozliczaniu leasingu wprowadza Polski Ład.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami istnieje możliwość wykupienia poleasingowego samochodu przez przedsiębiorcę do majątku prywatnego i następnie po upływie 6 miesięcy można go sprzedać już jako osoba prywatna bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Po wejściu w życie Polskiego Ładu będzie to możliwe dopiero po upływie 5 lat od roku tzw. wykupu prywatnego. Wcześniejsza sprzedaż poleasingowego auta będzie oznaczała konieczność zapłacenia podatku dochodowego. Oprócz tego sprzedaż auta do majątku prywatnego traktowana będzie jako dochód przedsiębiorstwa.

Druga ważna zmiana dotyczy ostatniej raty leasingu. Obecnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która chciała zostawić samochód po zakończeniu umowy leasingowej, mogła go nabyć na własność za kwotę w wysokości podobnej do raty leasingowej. Niska rata wykupu często wynosiła ok. 1 proc. wartości pojazdu. W przypadku przenoszenia samochodu do majątku prywatnego należało od tej kwoty zapłacić podatek VAT. Od 1 stycznia 2022 podstawą do naliczenia podatku VAT będzie wartość pojazdu, a nie jak dotychczas cena nabycia. Oznacza to, że podatek będzie wyższy, bo płacony od znacznie wyższej kwoty, już nie od kilkuset czy tysiąca złotych, ale 30-40 tysięcy w zależności od wartości pojazdu.

Przedsiębiorcy, których umowa leasingowa niedługo się kończy, mogą zachować prawo do odsprzedaży samochodu po upływie 6 miesięcy, jeśli transakcję wykupu do majątku prywatnego przeprowadzą do końca 2021 roku. Umowa leasingowa musi jednak trwać przynajmniej dwa lata, a z przeprowadzeniem takiej transakcji wiąże się szereg formalności. Należy pamiętać, że na umowie musi widnieć grudniowa data sprzedaży samochodu, aby można było uznać, że wciąż obowiązują stare przepisy.

Wydłużenie okresu, po którym bez konieczności zapłaty podatku dochodowego będzie można sprzedać auto poleasingowe przeniesione do majątku prywatnego, odbije się na rynku samochodów używanych. Obecnie trafiają na niego samochody poleasingowe, które mają ok. 3 lat. Pomimo zwykle dużego przebiegu są one towarem atrakcyjnym, ponieważ były regularnie serwisowane i znana jest ich historia. Po zmianach, jeśli auto poleasingowe trafi na rynek bezpośrednio po zakończeniu umowy leasingowej, będzie droższe ze względu na podatek, który zapłacić będzie musiał sprzedawca. Jeśli natomiast trafi na rynek po wymaganych do uniknięcia podatku 5 latach, będzie to już samochód bardziej wyeksploatowany i starszy, bo co najmniej 9-letni, a więc zdecydowanie mniej atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy.

Dodaj komentarz