Inkubatory przedsiębiorczości przekształcają się w akceleratory

młody biznesmen

VadimGuzhva/bigstockphoto.com

Chociaż jeszcze do niedawna wydawało się, że inkubatory przedsiębiorczości świadczą pomoc zdecydowanie rozleglejszą niż akceleratory, to jednak eksperci zauważają, że te różnice już się zamazują. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zarówno inkubatory, jak i akceleratory przedsiębiorczości pełnią podobne zadania – mają stanowić wsparcie dla początkujących przedsiębiorstw. Eksperci zauważają jednak, że zakres i jakość świadczonej pomocy są bardzo zróżnicowane i nie każda jednostka okazuje się tak pomocna, jak można tego oczekiwać. Dlaczego tak się dzieje?

Inkubatory przedsiębiorczości mają dawać początkującym firmom szeroko pojęte wsparcie. Chodzi tu zarówno o pomoc w pozyskaniu nieruchomości biurowych, jak i o doradztwo prawne, marketingowe, biznesowe. W przypadku akceleratorów pomoc skupia się na udostępnieniu powierzchni pod działalność gospodarczą. Niestety, brak jasnych wytycznych, co do zakresu działań podejmowanych przez inkubatory sprawia, że coraz częściej ich zadania ograniczają się jedynie do świadczenia tych samych usług, którymi zajmują się standardowe akceleratory.

Ograniczenie funkcji inkubatorów przedsiębiorczości do zapewniania powierzchni biurowych spowodowało, że Fundacja Kauffmana postanowiła dokładniej sprawdzić sensowność istnienia tego typu inkubatorów. Przy okazji sprawdzono, jaki jest realny wpływ tego typu jednostek na kondycję firm. Na podstawie zgromadzonych danych, eksperci wykazali, że na 35 przeprowadzonych badań, tylko jedno udowodniło, że firmy korzystające z pomocy inkubatorów cechują się większymi dochodami i wyższym poziomem zatrudnienia. Wykazano też, że przedsiębiorstwa, którym nie pomagały inkubatory, są szybciej zamykane.

Bez względu jednak na wnioski cząstkowe, eksperci analizujący stan przedsiębiorstw korzystających z pomocy inkubatorów wykazali, że różnice w ich sytuacji są tak niewielkie, jakby inkubatory nie miały większego znaczenia dla kondycji podmiotów gospodarczych. Jeśli natomiast chodzi o pozytywne działanie inkubatorów, to zdecydowanie podkreślono, że pozwalają one na minimalizowanie różnic między lepiej i gorzej przygotowanymi przedsiębiorcami. W efekcie, na rynku pojawiają się firmy, które mogą stanowić dla siebie godną konkurencję.

Dodaj komentarz