66% przedstawicieli MŚP narzeka na złośliwe oprogramowanie – zagrożenia

cyberprzestępstwo

serpeblu/bigstockphoto.com

Cyberzagrożenia to bolączka małych i średnich firm. Ponad połowa z nich wie, że w tej kwestii należy zachowywać szczególną ostrożność, jednak wiele podmiotów nie radzi sobie z atakami. Ich głównym problemem są złośliwe oprogramowania.

Choć 51% małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że cyberbezpieczeństwo jest ważną sprawą, a 34% uważa je za kwestię kluczową, to jednak wciąż wiele firm nie jest dostatecznie chronionych. Wynika to jednak nie tyle z braku wiedzy, co z faktu, że cyberataki są coraz lepiej przygotowywane i trudniejsze do odparcia. Szczególnie uciążliwe są złośliwe oprogramowania, na które narzeka 66% przedsiębiorców. Twierdzą oni, że to właśnie takie ataki przynoszą im największe straty finansowe.

Poza złośliwymi oprogramowaniami, polskie firmy narzekają na ataki odmowy dostępu DDoS, które są zmorą 38% firm, a także na wirusy internetowe, na które skarży się 30% pytanych oraz na phishing, który jest dokuczliwy dla 28% przedsiębiorstw.To także phishing, obok złośliwych oprogramowań, uznawany jest za ten rodzaj ataków, które są najtrudniejsze do wykrycia. Problem polega na tym, że infekcje dysków następują na głębokich, dobrze ukrytych poziomach, przez co nawet dobre programy antywirusowe nie zawsze są w stanie wykryć zagrożenie.

Jeżeli chodzi o najbardziej zagrożone atakiem urządzenia, to już od dłuższego czasu są nimi smartfony i tablety, na które wskazuje 64% przedsiębiorstw. Oprócz tego problemy z zabezpieczeniem przed atakami występują w przypadku aplikacji internetowych, o których wspomina 42% firm, a także w sieciach korporacyjnych (40%). Najmniej zagrożone są natomiast sieci wewnętrzne, o których atakach mówi tylko 13% podmiotów gospodarczych.

Ponadto z badań przeprowadzonych przez firmę Integrated Solutions wynika, że w kwestii ochrony przed cyberzagrożeniami polskie firmy zdają się głównie na siebie. 88% przedsiębiorstw przyznaje, że zabezpieczeniami zajmuje się ich własny dział IT. 4% stanowią firmy, w których przeznaczony jest do tego osobny dział IT, a 9% podmiotów zatrudnia do tych celów specjalistów z przedsiębiorstw świadczących profesjonalne usługi w tym zakresie. Niemniej jednak, 4% to te jednostki, które w ogóle nie chronią swoich sieci przed cyberatakami.

Dodaj komentarz